Hórusz szeme sorozat itt megnézhető
A Spektrum televízióban többször is vetített sorozat nagy hatással volt rám, ezért nagyon megörültem amikor elérhető lett ...
Kezdjük egy kis mitológiai áttekintéssel :
Az Ízisz-fia Hóruszról szóló mítosz szerint Ízisz a halott Ozirisztől esett teherbe, akit fivére Széth álnokul meggyilkolt.
Ízisz elvonult a Nílus deltájának ingoványába, s ott szülte meg és nevelte fel a gyermekét.
Amikor Hórusz férfivá lett, az istenek bírósága a Széthtel folytatott vitájában őt ismerte el Ozirisz egyetlen örökösének.
Széthtel vívott párviadalában Hórusz először vereséget szenved és Széth kivájja a szemét, de aztán hosszú harc árán Hórusz legyőzi Széthtet és megfosztja férfiasságától.
Az alávetettség jeléül Széth fejére teszi Ozirisz saruját.
Kivájt szemét pedig megeteti Ozírisszel, mire életre kel.
A feltámadt Ozirisz átadja egyiptomi trónját Hórusznak (ami összefonódik a behdeti Hóruszról alkotott képzetekkel), ő maga pedig az alvilág uralkodója lesz.
Hórusz kevésbé jelentős hiposztázisai: Hór-ahuti, a Rével kapcsolatban álló reggeli Nap, valamint a (XVIII.dinasztia korától, az i. e. 16-14. századtól) a nyugati és keleti horizontok istene.
Harahti ("Hórusz a horizonton") napistenség, Ré-Harahtihoz hasonló.
Ór-ur ("idősb Hór"), akit Plutarkhosz Ízisz és Ozirisz fivérének mond (abból következtetvem hogy az "ur" szónak "erős", "nagy" jelentése is volt, "nagy Hórnak" tisztelhették.
Amon is azonosult Hórusszal (Amon-Ré-Harahti) és több különféle sólyomisten is (a Széthtel vívott harc résztvevői: Nemti, Szopdu, Henti-Heti és mások).
Hóruszt Núbiában is tisztelték. Hérodotosz Apollónhoz hasonlítja.
A jó és a gonosz harca mindig aktuális téma marad...De a jó mindig győzedelmeskedik...
1 megjegyzés:
Kedves Hiaklo Ilu! A sorozat nagyszerű, a körültekintő tájékoztató is. Kár, hogy csak ritkán jut el az emberfia erre sz izgalmas területre, de mindenkinek ajánlom. lehetőleg ne nyáron tegye! Egy négy napos kairói múzeumlátogatás megadhatja az alaphangot!
Megjegyzés küldése